Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Cała społeczność Zespołu Edukacyjnego nr 1 w Świebodzinie , zarówno Szkoła  i Przedszkole brała udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

20 listopada to szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.  Dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.

Zespół Edukacyjny nr 1 w Świebodzinie włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiły zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapomnieli o tym dniu i realizowali  aktywności on-line, która miała zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo.

Nasza placówka w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF, zorganizowała w okresie od 20 listopada do 22 grudnia zajęcia stacjonarne w grupach przedszkolnych oraz zajęcia on-line w klasach I-VIII . Dzieci podczas zajęć z wychowawcą dyskutowały na temat dokumentu Konwencja o Prawach Dziecka, korzystały z filmów, książeczek , kolorowanek pod patronatem UNICEF. Natomiast dzieci z oddziałów przedszkolnych (grupy 5 i 6 latków) wzięły udział w zajęciach z pedagogami szkolnymi podczas których dowiedziały się co to jest dokument Konwencja o Prawach Dziecka, zapoznały się z poszczególnymi prawami dzieci. Podczas tych zajęć zostały przeprowadzone zabawy ruchowe , a także rozdano dzieciom zeszyty zadań dla najmłodszych  i kolorowanki . W każdej grupie przedszkolnej został zaprezentowany i umieszczony  w widocznym miejscu plakat „Konwencja o Prawach Dziecka” przygotowany przez UNICEF.

Koordynatorzy projektu: Aneta Torchała i Joanna Gulbicka-Byra.