Świebodzińskie Granty Oświatowe

W dniu dzisiejszym w obecności Zastępcy Burmistrza Świebodzina p. Anny Fabiś oraz Kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Świebodzinie p. Grażyny Chmielewskiej, odebraliśmy uroczyście przyznane naszej szkole dwa granty oświatowe. Świebodzińskie Granty Oświatowe są formą wsparcia finansowego dla najlepszych inicjatyw edukacyjnych, społecznych i kulturalnych realizowanych przez szkoły i placówki oświatowe dla których organem prowadzącym jest Gmina Świebodzin.

Projekty edukacyjne które dostały dofinansowanie na rok 2021:
1) Edukacja STEAM – zajęcia pozalekcyjne w formie warsztatów łączące elementy programowania i robotyki z innymi dziedzinami wiedzy w modelu STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) w SP6. Inicjatorką i autorką projektu była Pani Aneta Raczykowska – nauczycielka informatyki, z kolei opiekę naukową i merytoryczną nad projektem sprawuje dr hab. Eunika Baron-Polańczyk, prof. UZ. Niezbędnymi zestawami edukacyjnymi do przeprowadzenia atrakcyjnych zajęć warsztatowych metodą STEAM będą: LEGO MINDSTORMS EV3 oraz Lego® Edukacja – Energia Odnawialna, kompatybilne z zestawami Mindstorms® EV3. Dzięki połączeniu tych zestawów dzieci będą poznawać dodatkowo zagadnienia związane z OZE (Odnawialne Źródła Energii), dostawami energii, ochroną środowiska oraz przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Projekt realizowany jest w ramach współpracy z Zakładem Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, kołem naukowym „INFO-ARCHE”, kołem naukowym „Młodych-Dydaktyków” oraz Akademią Programowania i Robotyki działającą przy Stowarzyszeniu „ZA-BOREM”.

2) Szkoła życia 2: botanika i zoologia-jako kontynuacja przyrodniczych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów SP6 w Świebodzinie – opracowany przez panią Karolinę Stróżyk. Nacisk tej edycji grantu został położony na zapoznanie uczniów z inną niż typowo szkolną metodą odkrywania wiedzy z zakresu botaniki i zoologii oraz wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dla uczestników zaplanowane zostały spotkania online w poznańskim ZOO, warsztaty przyrodnicze z egzotycznymi zwierzętami,  praktyczne warsztaty dotyczące preparacji zwierząt oraz cykl warsztatów „Przyroda wokół nas” prowadzonych przez współorganizatora projektu- p. Sebastiana Pilichowskiego  z firmy „Żywa Edukacja”. Celem warsztatów „Przyroda wokół nas” jest odkrywanie przez uczniów przyrody lokalnej (okolice szkoły)  oraz stworzenie bazy zdjęć i nagrań upowszechnionych online. Zadanie zostanie wykonane przy użyciu powszechnych współcześnie urządzeń smart, co stanowi cenne edukacyjnie przekierowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w stronę poznawczą.