Przypominamy o zbliżającym się terminie wysłania prac!

Rok 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Jaskiń i Krasu pod hasłem  ” Odkrywać, rozumieć i chronić” Inicjatorem i organizatorem wydarzeń jest Międzynarodowa Unia Speleologiczna.

Nasi uczniowie biorą  udział w ogólnopolskim Konkursie Geologiczno-Środowiskowym „Nasza Ziemia” – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. Hasłem  XXII edycji jest „Tajemniczy świat jaskiń”.

Konkurs odbywa się w 2 kategoriach .
Uczniowie klas 4-6 – konkurs plastyczny.
Uczniowie klas 7-8  – konkurs wiedzy geologicznej , który polega na napisaniu pracy na jeden z trzech tematów.

1. Moje spotkanie z krasem. Jeżeli w pobliżu nie występuje rzeźba krasowa, opiszcie jaskinię lub inną formę krasową, jaką widzieliście podczas wycieczki ( również zagranicznej). Wasze zdjęcia mile widziane.

2. Jaskinia otwarta księga wiedzy. Opisz odkrycia jaskiniowe, które przyczyniły się do poszerzenia naszej wiedzy w wybranej z dziedzin nauki: biologii, geologii, historii, archeologii. Wyjaśnij znaczenie tych pojęć.

3. Ósmy kontynent. Wybierz najciekawszą, Twoim zdaniem, eksploracyjną akcję jaskiniową w Polsce lub na świecie, w wyniku której poczyniono ważne odkrycia: znacząco wydłużone zostały ciągi jaskiniowe, znaleziono endemiczne formy życia lub odkrycia o dużym znaczeniu dla poznania ósmego kontynentu. Opisz wyprawę oczami jej uczestnika.

Szczegółowe informacje zostały przekazane uczniom zajęciach lekcyjnych.

Czekamy na prace.

Małgorzata Kowalczuk, Urszula Sawicka.