Rok Szkolny 2021/2022
EKOŚWIĘTA

Już niedługo Święta! Szukasz choinki? Zastanawiasz się, jaką kupić? Wybieraj choinki żywe, ale ze specjalnych szkółek i najlepiej w donicy! Sztuczne choinki powstają z polietylenu lub PCV, czyli tworzyw sztucznych. W dodatku ich recykling jest niezwykle trudny, a często też nieopłacalny. Gdy trafią na składowisko mogą rozkładać się nawet kilkaset lat! Sztuczna choinka jest bardziej „ekologiczna” tylko wtedy, jeśli będziesz jej używać przez wiele, wiele lat! No i nic nie zastąpi zapachu tej „żywej” choinki!

Nasz dom przed Świętami zamienia się często w wielki magazyn różnych produktów. Kupujemy dużo więcej, niż jest to konieczne. Pomyśl o tym jeszcze będąc w sklepie lub planując zakupy! Jeśli jednak kupisz i przyrządzisz za dużo potraw – nie marnuj tego. Większość potraw można zamrozić i zjeść za jakiś czas.  Nie marnuj jedzenia!

Pakując świąteczne prezenty zastanów się, czy na pewno kilometry papieru pakowego, sztucznie barwionego i lakierowanego, folia czy wstążki są takie konieczne? Przecież służą nam zwykle kilka–kilkadziesiąt minut, a potem trafiają do kosza. Pakuj prezenty oszczędnie. Jedna warstwa wystarczy! Wykorzystuj te opakowania ponownie!

Prezenty kupuj z rozmysłem. Nie kupuj „dla zasady, że każdy coś musi dostać”. Szkoda pieniędzy i przede wszystkim środowiska. Tysiące takich upominków trafia co roku do kosza. A jeśli jednak sam otrzymasz taki nietrafiony prezent, nie wyrzucaj go – podaruj innym!

Już niedługo Sylwester. Tysiące ludzi w Polsce uczci to święto pokazem fajerwerków. Czy wiesz, że nie są one obojętne dla środowiska? Ze spalania mieszanek oświetlających, sygnali-zacyjnych i ogni sztucznych do powietrza dostają się toksyczne związki baru, a także atakujące układ oddechowy i spojówki tlenki magnezu i glinu. Co więcej, fajerwerki są nie tylko źródłem szkodliwych dla środowiska związków, ale wywołują ogromny hałas. Głośne wybuchy mogą wywołać u zwierząt panikę lub/i pogorszenie słuchu! Znane są przypadki śmierci ze strachu nawet wśród zwierząt domowych. Zastanów się, jak inaczej uczcić nadejście Nowego Roku? ( źródło „Ekologia. Tesco dla szkół”)

Zapraszamy wszystkich do zagranie w grę „ Ekoświęta” na stronie ekoeksperymentarium.pl