Spotkanie z policjantem
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w szkole oraz aby zapobiec niepożądanym sytuacjom w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w piątek 9 października odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas 7 i 8 naszej szkoły.
Spotkanie dotyczyło cyberprzemocy , stalkingu oraz hejtingu.
W dzisiejszych czasach realnym problemem stała się cyberprzemoc. Jest to prześladowanie, zastraszanie, nękanie i wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem internetu oraz narzędzi typu smartfon czy tablet. Agresja elektroniczna, jak inaczej nazywamy cyberprzemoc, zadaje rany, których co prawda nie widać , lecz mimo to potrafią sprawić niewyobrażalny ból. Cyberprzemoc krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Innym zagrożeniem związanym z korzystania z mediów jest stalking, czyli uporczywe nękanie mające na celu wywołanie strachu u prześladowanych osób
Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.
Podkreślał, że cyberprzemoc i stalking jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Uświadomił też uczniom ,że na hejting należy reagować i nie pozostawać biernym obserwatorem. Bo ciche przyzwolenie na to sprawia, że sprawca czuje się bezkarny. Narusza kolejne granice, posuwa się do jeszcze brutalniejszych ataków. A bierność to jednocześnie współodpowiedzialność za cierpienia krzywdzonej osoby.
Jesteś ofiarą cyberprzemocy:
• ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w internecie bez Twojej zgody,
• ktoś umieszcza w sieci lub rozsyła nieprawdziwe informacje na Twój temat lub informacje o sprawach, których się wstydzisz,
• ktoś się pod Ciebie podszywa, ośmiesza Cię lub nęka,
• ktoś się włamuje na Twoje konta internetowe,
• ktoś tworzy obraźliwe blogi i strony internetowe na Twój temat,
• ktoś zamieszcza niestosowne komentarze na Twój temat
Jeśli jesteś ofiarą , powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej!
Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy, także poproś o pomoc osobę dorosłą!
Nigdy nie zachowuj się w sposób , który sam/sama odebrałbyś /odebrałabyś jako obrazę i naruszenie Twojej godności.
Pedagog
Aneta Torchała