Rok Szkolny 2022/2023
„Czytanie na drugie śniadanie”

W roku szkolnym 2022/23 dzieci z publicznego Przedszkola nr 8 brały udział w programie „Czytanie na drugie śniadanie” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Celem programu jest wspieranie rozwoju dziecka, promocja czytelnictwa i wartościowej literatury, rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci, wprowadzenie dzieci w świat literatury i kształcenie nawyków czytelniczych.

W ramach kształcenia nawyków czytelniczych nawiązana została współpraca z Biblioteką Publiczną w Świebodzinie oraz Filią Miejską na os. Łużyckim. Dzieci chętnie odwiedziły bibliotekę i z wielką ciekawością wysłuchały bajek czytanych przez panie bibliotekarki. Pani Ewa K. z biblioteki Publicznej w Świebodzinie odwiedziła dzieci z grupy Badacze. Celem spotkania było rozbudzenie u dzieci zainteresowania literaturą, książką oraz poznanie zawodu bibliotekarza. Dzieci z wszystkich grup wykonały zakładki do książek i dowiedziały się, w jaki sposób je wykorzystać.

W każdej sali stworzone zostały kąciki czytelnicze, z których dzieci mogą korzystać w każdej chwili. Każdego dnia odbywało się głośne czytanie bajek przez nauczycieli. W każdym miesiącu odbywały się spotkania czytelnicze z zaproszonymi gośćmi: panią bibliotekarką E. Kubik, panią wicedyrektor U. Sawicką oraz z rodzicami.

Dzieci z grupy Analitycy oraz Poszukiwacze z pomocą rodziców stworzyły swoją własną książeczkę. Dzieci wymyślały dowolną bajkę, opowiadanie i rysowały ilustracje, a rodzic spisywał to w formie bajki.

Na podstawie opowiadania i z pomocą pani, dzieci z grupy Badacze również stworzyły własną książeczkę.

Przedszkolaki dołączyły do akcji „Przerwa na czytanie”, w której udział wzięli uczniowie z naszej szkoły. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu czytali dzieciom baśnie.

Grupy: Badacze, Analitycy, Tropiciele i Poszukiwacze brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tydzień Bajek Polskich IV edycja” organizowanym przez Martę Murawską. Głównym celem projektu jest promowanie polskich bajek wśród dzieci i ich rodziców. Dzieci poznały takie bajki jak: Reksio, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Pomysłowy Dobromir, Przygody kota Filemona.

Przeprowadzone zostały również akcje czytelnicze z okazji „Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek” oraz „Dnia Pluszowego Misia” pod nazwą „Urodziny Pluszowego Misia”.

Dzieci z grupy Odkrywców na powitanie wiosny przygotowały przedstawienie pt. „Wiosenne spotkanie z poezją Jana Brzechwy”.

W grupie Analityków i Poszukiwaczy odbył się konkurs pt. „Poeci znani i lubiani – dzieci z rodzicami”.

Dzieci chętnie wzięły udział w programie „Czytanie na drugie śniadanie”. Zostały one wprowadzone w świat literatury, która pogłębiła ich zainteresowania czytelnicze.

Publiczne Przedszkole nr 8