PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci.

W tym roku szkolnym  na uroczystym pasowaniu klasy pierwsze gościły w bibliotece w listopadzie. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.

W czasie lekcji bibliotecznej pierwszaczkom został zaprezentowany i przeczytany  wiersz T. Kubiaka ,,Ja jestem książka”, następnie uczniowie zapoznali się z regulaminem wypożyczania, zasadami postępowania z książkami, a także dowiedziały się gdzie i jak szukać książek dla siebie.

Po wprowadzeniu w magiczny świat książek, przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować i dbać o książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po złożeniu przyrzeczenia, dzieci mogły wypożyczyć pierwszą książkę.

Z okazji pierwszej wizyty w bibliotece, każde dziecko otrzymało książkę „Wnuczka Antykwariusza” w ramach kampanii  „Mała książka-wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

K. Giecołd