Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby
pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji, akceptacji i miłości. Ta data nie jest przypadkowa, jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi przyczynę tego syndromu. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma na celu zmienić myślenie na temat osób z zespołem Downa.
My także dołączyliśmy do obchodów i ubraliśmy tego dnia kolorowe skarpetki jako wyraz wsparcia, tolerancji. W klasach 1-3, podczas lekcji wychowawczynie przedstawiły uczniom tematyczne prezentacje oraz wręczyły kolorowanki. W grupach przedszkolnych psycholog K. Kwaśniewska-Towściuk oraz pedagog specjalny E. Wach przeprowadziły zajęcia na temat zrozumienia, tolerancji i akceptacji z osób z Zespołem Downa.

K. Kwaśniewska-Towściuk
E. Wach