Czytanie na drugie śniadanie

W roku szkolnym 2023/24 dzieci z publicznego Przedszkola nr 8 brały udział w  programie „Czytanie na drugie śniadanie” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Celem programu jest wspieranie rozwoju dziecka, promocja czytelnictwa i wartościowej literatury, rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci, wprowadzenie dzieci w  świat literatury i kształcenie nawyków czytelniczych.

W ramach kształcenia nawyków czytelniczych nawiązana została współpraca z  Biblioteką szkolną w Zespole Edukacyjnym Nr 1 w Świebodzinie oraz Filią Miejską na os. Łużyckim. Dzieci chętnie odwiedziły bibliotekę, dowiedziały się jakie książki mogą dostać w tym miejscu i jak je wypożyczyć. Celem spotkania było rozbudzenie u dzieci zainteresowania literaturą, książką oraz poznanie zawodu bibliotekarza. Dzieci z wszystkich grup wykonały zakładki do książek i dowiedziały się, w jaki sposób je wykorzystać.

W każdej sali stworzone zostały kąciki czytelnicze, z których dzieci mogą korzystać w każdej chwili. Każdego dnia odbywało się głośne czytanie bajek przez nauczycieli. W każdym miesiącu odbywały się spotkania czytelnicze z zaproszonymi gośćmi:  panią dyrektor M. Puchacz, mł. bryg. D. Kałużnym z PSP w Świebodzinie oraz z  rodzicami.

Dzieci z grupy Analitycy oraz Poszukiwacze z pomocą rodziców stworzyły swoją własną książeczkę. Dzieci wymyślały dowolną bajkę, opowiadanie i rysowały ilustracje, a rodzic spisywał to w formie bajki.

Dzieci z grupy Badacze stworzyły przewodnik po Świebodzinie i okolicy.

Przedszkolaki dołączyły do akcji „Przerwa na czytanie”, w której udział wzięli uczniowie z naszej szkoły. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu czytali dzieciom baśnie.

Nauczycielki z grupy Analitycy i Konstruktorzy zorganizowały dla dzieci teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania L. Krzemienieckiej „Kłopoty Burka z podwórka”. Dzieci z grupy Badacze wykonały teatrzyk warzyw, zaś rodzice z grupy Odkrywców zorganizowali teatrzyk dla dzieci na podstawie wiersza J. Brzechwy „Na straganie”.

Dzieci chętnie wzięły udział w programie „Czytanie na drugie śniadanie”. Zostały one wprowadzone w świat literatury, która pogłębiła ich zainteresowania czytelnicze.

Sylwia Czapka