Rok Szkolny 2024/2025
Kontrola w sieci

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

apelujemy o czujność wobec dzieci i kontrolę ich aktywności w sieci. Popularne wśród małoletnich wciąż nowe wyzwania mogą doprowadzić do tragedii.

Challenge (wyzwanie) to niepokojące zjawisko, którego idea polega na wrzucaniu do sieci i filmików lub zdjęć przedstawiających osoby, które usiłują sprostać najdziwniejszym zadaniom, często groźnym i stanowiącym bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia nastolatków. W Internecie krąży mnóstwo wyzwań, w których biorą udział młodzi ludzie. Niektóre z nich są zabawne, zwracające uwagę na problemy społeczne, kształtujące jakieś umiejętności. Niestety dużą popularnością cieszą się zadania niebezpieczne, które mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Internetowe wyzwania szczególnie często pojawiają się na Tik Toku. Uczestnicy często są prowokowani lub zmuszani szantażem czy groźbą. Udział w challeng’u musi zostać udokumentowany i wrzucony do sieci, wygrywa ten kto zbierze więcej lajków i komentarzy. Oglądalność wzrasta im większe jest jego niebezpieczeństwo. Wycofanie się jest odbierane jako słabość, a młody człowiek wykluczany z grupy rówieśniczej. Przynależność do grupy rówieśniczej jest warunkiem realizacji wielu potrzeb życiowych i rozwojowych. Wykluczenie z grupy prowadzi do silnych negatywnych emocji – smutku, poczucia krzywdy i osamotnienia, poczucia winy itp. Doświadczanie tego powoduje nie tylko zmianę jakości życia, ale też obniżenie samooceny i wycofanie społeczne. Presja ze strony rówieśników, chęć dopasowania się do grupy, obawa przed odrzuceniem i wykluczeniem, sprawia, że nastolatki dzieci i młodzież podejmują się najbardziej ryzykownych wyzwań. Najczęściej odbywa się to bez wiedzy rodziców i opiekunów, którzy nie są świadomi istniejących zagrożeń bądź nie dopuszczają do siebie myśli o możliwości podejmowania przez ich dzieci takich zachowań. Problem najczęściej ujawnia się dopiero wtedy, gdy niezbędna jest interwencja medyczna, ponieważ życie i zdrowie dziecka jest zagrożone.

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to co robią dzieci, jak spędzają czas wolny, gdzie i z kim się spotykają, a to wszystko po to, aby zapobiegać różnym tragediom i niebezpiecznym sytuacjom.

Pamiętajmy, że dobra komunikacja jest podstawą. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi, wyjaśniajmy im, że nie muszą brać udziału w takich wyzwaniach i ulegać presji grupy. Budujmy poczucie własnej wartości i postawę asertywną. Wskazujmy alternatywne metody spędzania czasu z rówieśnikami, zdobywania ich akceptacji.

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa w Internecie znajdziecie Państwo pod adresem: