Rok Szkolny 2022/2023
Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

W dniu 16 marca 2023 roku uczniowie naszej szkoły z klas 4a i 4d odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie. Było to możliwe dzięki wygranej w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Spotkania ze sztuką” sponsorowanym przez Fundację PGE.

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Nasi uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach muzealnych na temat „Królowie Polski” oraz „Co mówią obrazy”. W trakcie zajęć poszerzyli wiedzę z zakresu historii, motywów literackich oraz symboli w sztuce. Podczas spaceru po muzealnych salach i przy ciekawych opowieściach przewodników odkrywali świat kultury i piękno dzieł sztuki. Nasza wizyta w Muzeum była bardzo interesująca, a możliwość oglądania oryginalnych obrazów wybitnych polskich malarzy wprost bezcenna.

Wyjazd do stolicy był również doskonałą okazją, aby odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, zobaczyć Stare Miasto, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Syrenki i Małego Powstańca. Mogliśmy również zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, podróżować metrem oraz podziwiać piękno Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.