„Razem możemy więcej – z seniorami poznajemy tradycję kiszenia kapusty”

Dnia 23 października dzieci z grupy Analitycy i Poszukiwacze odwiedzili goście z Klubu Seniora z Wilkowa w związku z realizacją innowacji „Razem możemy więcej”. W tym dniu przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych — kiszenie kapusty. Dzieci miały możliwość poznać różne rodzaje kapusty i odkrywać ją wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk). Seniorzy zaprezentowali sposób dawnego przygotowywania zapasów na zimę — kiszenie kapusty na starej szatkownicy. Przedszkolaki z pomocą gości szatkowały kapustę, a następnie samodzielnie tarły marchewkę. Poszatkowaną kapustę wraz z tartą marchewką wrzucały do kamiennego garnka, ugniatały ją specjalnym tłuczkiem i posypały warstwą soli. Dzieci za dwa tygodnie sprawdzą jak smakuje kiszona kapusta, pełna cennych dla zdrowia witamin. Spotkanie miało na celu poznać dawne tradycje ludowe. Aktywne działania, bogate prezentacje seniorów, miła atmosfera, sprawiły, że dzieci zdobyły dużą ilość wiedzy i doświadczeń.

Małgorzata Kusy Bernadeta Wolska