Rok Szkolny 2022/2023
WYCIECZKA Z NUTĄ HISTORII- MNISZKI

Dnia 13 kwietnia klasy 1a i 3b uczestniczyły w wycieczce do Centrum Edukacji Regionalnej  i Przyrodniczej w Mniszkach.  Na miejscu zwiedzaliśmy zabytkowe budynki folwarczne, w których oglądaliśmy ginące zawody – kowal, bednarz, szewc, garncarz, wikliniarz, pszczelarz.  Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii o tym, jak wyglądała niegdyś szkoła (ławki, kałamarz, pióro do pisania, tornister, pomoce szkolne, elementarz itp.) Zobaczyliśmy też skład kolonialny, dawną kuchnię, meble, czy nieużywane już dzisiaj sprzęty gospodarstwa domowego.

Uczniowie mogli wypróbować poszczególne narzędzia i wcielić się w rolę dawnych rzemieślników i pracowników. Dzieci poznawały eksponaty i ich przeznaczenie nie tylko wzrokiem, przewodnicy zachęcali by próbować jak działa dana rzecz (można było kręcić, pukać, przymierzać).

Uczniowie wzięli również udział w warsztatach wikliniarskich, gdzie  każdy samodzielnie wykonał wiklinowy wózek. Ciekawe okazały się też zajęcia, na których dzieci wykonały własnoręcznie woskową świecę (w podziemiach budynku folwarcznego), którą zabrały do domu na pamiątkę. Warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości.  Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

R.Frydrych

R.Stróżczyńska