Rok Szkolny 2022/2023
Ciekawy projekt – Pomiary kwasowości opadów atmosferycznych

W celu sprawdzenia, jak bardzo kwaśne są deszcze w naszej okolicy, postanowiliśmy w okresie od marca do kwietnia wykonywać pomiary kwasowości opadów atmosferycznych.

Przygotowując się do realizacji tego projektu na zajęciach koła ekologicznego, nauczyliśmy się badać kwasowość różnych roztworów przy użyciu skali pH i papierków lakmusowych.

Przygotowaliśmy karty do zapisu obserwacji i pomiarów. Założyliśmy również nasz punkt pomiarowy. Wnioski i wyniki naszych badań przedstawiamy poniżej.

Niezanieczyszczony opad atmosferyczny jest nieco kwasowy. Dzieje się tak, ponieważ miesza się z naturalnie występującymi w powietrzu tlenkami. O  kwaśnych deszczach  mówimy wtedy, kiedy pH opadu wynosi poniżej 5,6. Niektórzy naukowcy za kwaśny deszcz uznają opad, którego pH jest poniżej 5,0.

Opis i wyniki obserwacji:

1. Na drzewach rosnących w okolicy naszej szkoły zaobserwowaliśmy występowanie kilku typów porostów skorupiastych i nieliczne porosty listkowate, co może świadczyć o powietrzu dość czystym.
  2. Marzec i kwiecień były miesiącami, w których średnia ilość opadów była dość wysoka.
  3. Niższą wartość pH miały opady pojawiające się po okresie bezdeszczowym, może to świadczyć o większej kumulacji tlenków siarki i azotu w powietrzu.
  4. Opady nie wykazały dużej kwasowości.