Ciekawy projekt – Pomiary kwasowości opadów atmosferycznych
Ciekawy projekt – Pomiary kwasowości opadów atmosferycznych
W celu sprawdzenia, jak bardzo kwaśne są deszcze w naszej okolicy, postanowiliśmy w okresie od marca do kwietnia wykonywać pomiary kwasowości opadów atmosferycznych.
Przygotowując się do realizacji tego projektu na zajęciach koła ekologicznego, nauczyliśmy się badać kwasowość różnych roztworów przy użyciu skali pH i papierków lakmusowych.
Przygotowaliśmy karty do zapisu obserwacji i pomiarów. Założyliśmy również nasz punkt pomiarowy. Wnioski i wyniki naszych badań przedstawiamy poniżej.
Niezanieczyszczony opad atmosferyczny jest nieco kwasowy. Dzieje się tak, ponieważ miesza się z naturalnie występującymi w powietrzu tlenkami. O kwaśnych deszczach mówimy wtedy, kiedy pH opadu wynosi poniżej 5,6. Niektórzy naukowcy za kwaśny deszcz uznają opad, którego pH jest poniżej 5,0.
Opis i wyniki obserwacji:
- Na drzewach rosnących w okolicy naszej szkoły zaobserwowaliśmy występowanie kilku typów porostów skorupiastych i nieliczne porosty listkowate, co może świadczyć o powietrzu dość czystym.
- Marzec i kwiecień były miesiącami, w których średnia ilość opadów była dość wysoka.
- Niższą wartość pH miały opady pojawiające się po okresie bezdeszczowym, może to świadczyć o większej kumulacji tlenków siarki i azotu w powietrzu.
- Opady nie wykazały dużej kwasowości.