Rok Szkolny 2021/2022
Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”

21 października 2021 r. wybrani uczniowie klas ósmych z naszej szkoły uczestniczyli w konsultacji „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” – spotkaniu on-line, podczas którego  mogli przedstawiać pomysły na rozwiązanie najważniejszych wyzwań społecznych i gospodarczych, przed którymi stoi nasze Państwo. Główną ideą konsultacji było włączenie młodego pokolenia Polaków w proces współdecydowania w sprawach dla nich najistotniejszych.

Organizatorem konsultacji był Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem – pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

Celem konsultacji wojewódzkich było zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

Oto opinie i spostrzeżenia niektórych naszych uczniów – uczestników konsultacji. (Zachowano oryginalną pisownię).

Zuza

Obecność na Konsultacjach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia dla województwa lubuskiego uświadomiła mnie jak z wieloma problemami boryka się dzisiejsza młodzież, co im nie odpowiada. Byłam w szoku widząc z jaką łatwością młodzi ludzie umieli znaleźć rozwiązani różnych spraw. Takie spotkanie zmusiło mnie do licznych refleksji i przemyśleń.

Nikodem

Po konsultacji zauważyłem, że wiele młodych osób dostrzega problemy: jedni poważne, drudzy mniej ważne, dużo znaleźliśmy potencjalnych rozwiązań. Ja sam udzielałem się na temat problemów i rozwiązań. Jednak z tego co zauważyłem, to na szczęście większość osób bardziej widziało poważne problemy w sprawach finansowych i edukacji niż w problemy
z nietolerancją mniejszości, gdyż w moim zespole znalazły się osoby, które poruszały te tematy.

Nadia

Jeżeli chodzi o moją Obecność na Konsultacjach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia dla województwa lubuskiego to zdałam sobie sprawę jak z wieloma problemami ma do czynienia młodzież. Nie spodziewałam się, że tak młode osoby łatwo znajdują rozwiązania wielu problemów. To spotkanie zmusiło mnie do refleksji.

Weronika

Uczestniczyłam w Konsultacjach RP na rzecz Młodego Pokolenia w grupie Edukacja i szkolnictwo wyższe. Czas poświęcony na konsultacje był w pełni wykorzystany, a opinie i uwagi członków wysłuchane. Uważam, że warto było wziąć w nich udział.

Lena

Osobiście uważam, że konsultacje odbyte dnia 21.10.2021 wniosły w moje życie bardzo wiele ważnych doświadczeń. Dowiedziałam się o wielu problemach, w moim przypadku ekologicznych oraz o tym co ja mogę robić sama w domy, by im zapobiegać. Dzięki innym osobom, które brały udział w tym spotkaniu poznałam zdanie innych na tematy związane z problemami ekologicznymi i problemami środowiska, co w niektórych przypadkach zmieniło moje postrzeganie danych sytuacji. Uważam, że sposób w jaki prowadzone były te konsultacje był bardzo ciekawy dla młodzieży.