Światowy Dzień Ziemi

Zbliża się Światowy Dzień Ziemi, który obchodzimy co roku 22 kwietnia. Godzina dla Ziemi, o 20.30 zgaś światło Przyłącz się do akcji

Dzień Ziemi  jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. w Polsce od 1990 r. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie i budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. W ramach szerzenia wiedzy o  naszej planecie  ogłaszam  szkolny konkurs  geograficzny  „Rekordy Ziemi”.

Konkurs skierowany jest dla uczniów klas 5-8

Termin konkursu: 22.04.2021 (czwartek). Uczniowie rozwiążą test online.

Cele konkursu:

-Motywowanie uczniów do efektywnego korzystania z map w procesie edukacyjnym.

-Rozwijanie zdobytych na lekcjach geografii umiejętności praktycznego posługiwania się mapami znajdującymi się w atlasach szkolnych.

-Poszerzanie wiedzy dotyczącej znajomości mapy świata

Zakres treści programowych:

-Rozpoznawanie kontynentów na podstawie opisu

-Przyporządkowanie obiektów do kontynentu

-Lokalizacja i rozpoznawanie na mapach najważniejszych obiektów geograficznych na świecie:

-Krainy geograficzne (niziny, wyżyny, pasma górskie)

-Skrajne przylądki Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, Australii.

-Powierzchnia kontynentów, kontury  kontynentów.

-5 największych państw Afryki, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy.

-2  największe rzeki i jeziora na kontynentach

-Najwyższe szczyty

-„Rekordy” Ziemi i kontynentów (największa rzeka kontynentu, jezioro, szczyt , wyspa, jezioro, rzeka, ocean, rów oceaniczny , depresja ,wulkan  itp.)

Zgłoszenia przyjmuję do 20.04.2021 r pani  Małgorzata Kowalczuk